عوامل آسیب رسان به فرش

عوامل آسیب رسان به فرش

عوامل آسیب رسان به فرش

فرش ها در محل رفت و آمد هر روزه قرار دارند در نتیجه امکان آسیب رسیدن به فرش بخاطر عوامل محیطی و عوامل دیگر وجود دارد. در ادامه برخی عوامل آسیب رسان به فرش را بررسی میکنیم تا با دانستن عوامل ، مراقبت های ویژه را به درستی اعمال کرده و باعث سلامت و طول عمر فرش ها شویم.

یکی از نخستین موارد آسیب‌رسان به فرش انسان است. از قدم زدن بر روی فرش با کفش‌های آلوده تا حد امکان باید پرهیز کرد. زیرا انتقال گرد و غبار بر فرش باعث پوسیدگی تدریجی این کف پوش می‌شود.

 رطوبت و آب

یکی از آسیب رسان ترین مواد در برخورد با فرش ها رطوبت و آب است. علاوه بر جذب حشرات، قرار گرفتن در معرض آب می تواند الیاف زیر فرش را، چه پشمی باشند چه ابریشمی یا حیوانی، پوسیده می کند. برای اینکه فرش خراب نشده یا کپک نزند باید پس از شستشو در معرض جریان هوا قرار گرفته و کاملا خشک شود.

قرار دادن ظرف خیس روی فرش، ریزش آب از گلدان، قرار دادن فرش در نزدیکی ماشین لباسشویی یا سینک، یا قرار دادن آن در نزدیکی پنجره هنگام ریزش باران، می تواند باعث خراب شدن فرش شود.

 

عوامل آسیب رسان به فرش

حشرات

یکی از رایج ترین و مخرب ترین عوامل آسیب رسان به فرش وجود حشراتی مانند بید یا سوسک چرم خوار است. اگر از وجود چنین حشراتی در خانه با خبر شدید، یا بیرون آمده اند یا در قسمت هایی مانند کمد و دراور وجود دارند. سوسک چرم خوار کوچک، تیره، قرمز قهوه ای یا سیاه است و از لاروهای پشم خوار یا فیبر خوار نشات می گیرد.

برای پیشگیری از نفوذ حشرات و آسیب به فرش، حداقل هفته ای یک بار جاروبرقی بکشید، البته با مکش کم. سپس هر چندماه یک بار فرش را برگردانده و کف آن را تمیز کنید. در هنگام انجام این کار زیر فرش را خوب جارو بزنید تا کاملا تمیز و خشک شود. تا زمان خشک شدن کف فرش را در جای خود نگذارید. برای جاروبرقی کشیدن پشت فرش بهتر است آن را از کناره ها جمع کرده و زیر آن را جارو کنید.

نور آفتاب

فرش های دستی و آنتیک رنگ های ثابتی دارند که گرچه در برابر نور آفتاب کمرنگ می شوند اما چندان شدید و زیاد نیست. اما فرش های ماشینی بی کیفیت در برابر نور سفید و بی رنگ می شوند. فرش های ماشینی قدیمی نیز در برابر آفتاب آسیب پذیر بوده و کمرنگ می شوند. اگر پنجره هایتان نور مستقیم آفتاب را بر روی فرش می اندازد، می توانید با نصب روکش کاهش امواج فرابنفش یا جایگزین کردن شیشه با پنل های مقاوم در برابر فرابنفش مشکل را حل کنید. راه دیگر استفاده از پرده های ضخیم و نورگیر است که مانع نور مستقیم خورشید می شود.

 

برای سفارش در قالیشویی معتبر تهران با ما تماس بگیرید.

قالیشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *